Choď na obsah Choď na menu
 

 

Speedball

30. 1. 2011

Obrázok Výrobca: Bitmap Brothers, The
Distribútor: Image Works
Žáner: Sci-Fi, Hádzaná
Kategória: Športové
Rok vydania: 1988
Veľkosť: 301 Kb
Platforma: DOS, Amiga, Atari ST, Commodore 64, NES, SEGA Master System
Hodnotenie:
9/10

 

____________________________________________

Hádzaná tak trochu inak...

____________________________________________

Prednedávnom som recenzoval jednu stratégiu (Z) a hovoril som si, že grafika v Speedballe je mi strašne povedomá. Išla mi dokopy ešte s hrou Xenon. Potom som si pozrel výrobcov hry a zistil som, že to sú Bitmap Brothers. Speedball bola ich druhá hra hneď po vesmírnej strieľačke Xenon. Neviem, kto vyrobil takýto šialený a ešte k tomu originálny koncept, ale posunúť hádzanú do sci-fi prostredia, kde neplatia žiadne zákony, je briliantné.

Speedball je veľmi rýchla a akčná hádzaná zo sci-fi prostredia, kde pre skórovanie môžete faulovať do aleluja. Menu obsahuje ako turnaj pre jedného hráča a rýchlu hru, tak aj hranie vo dvoch na jednom počítači. Môžete si ešte pred samotnou hrou pozrieť demo, ktoré nahrali autori, no každý sa radšej hneď pustí do hrania. Keďže sa Speedball podobá hádzanej, veľmi podobne sa aj hrá. Každý tým má 5 hráčov (jeden je vždy brankár), ktorý môžu k dostaniu lopty a predovšetkým skórovaniu faulovať, kĺzať sa alebo skákať. Hrá sa vo futuristickej hale bez divákov. Hrá sa len jeden polčas. Začiatok každej novej lopty odštartuje mechanický odpalovač, ktorý loptu odpáli vždy do iného smeru. Lopta nie je z klasického materiálu – je z oceli. Po hracej úrovni sú náhodne rozdelené vždy nejaké magnetické odpuzovače(alebo zábrany), ktoré vždy, ak sa s nimi stretne lopta, ju odrazia. Hráč môže využívať na nahrávanie buď vysoké lopty, ktoré môže vyskočením chytiť alebo nízke rýchle. Dá sa aj šikovne využívať teleport, ktorý je v strede úrovne – lopta po vhodení sa objaví na druhej strane, takže ak ste obkľúčený a nemáte ako inak odovzdať loptu, je to ideálna príležitosť.

Čo je potreba k hraniu Speedballu? Len šípky a jednu klávesu. No a ešte trochu skúseností, aby ste si zvykli na rýchlosť hry, ktorá vás možno prekvapí. Niektorí počítačoví protivníci sú pomalí, nerobia vám problém a dáte im aj desať gólov. Iní sú rýchlejší a budete sa čudovať, ako je možné, že prehrávate. Na jedného hráča si môžete zahrať rýchlu hru, v ktorej o nič nejde a naučíte sa prvé vlastnosti hry. Ďalej si môžete vybrať turnaj, ktorý sa dá vybrať buď na 10 týždňov (10 zápasov) alebo na 100 týždňov(100 zápasov). Po každom odohranom zápase sa ukáže tabuľka a môžete sa tak pozrieť, ako sa držíte. V Speedballe si budete môcť vybrať z troch týmov, ktoré sa líšia ako skillom, silou, staminov tak aj ďalšími vlastnosťami.

Najviac si hru asi užijete s kamarátom vo dvojici. Ak bude na rovnakej skúsenostnej úrovni ako vy, užijete si kopu adrenalínu, rýchlosti a napínavého súboja. Popri súboji môžete zbierať rôzne bonusy, ktoré sa náhodne objavia na ihrisku a neskôr si vďaka nim môžete zvýšiť štatistiky. Existujú aj bonusy, ktoré na krátku chvíľu urobia loptu neviditeľnú.

Grafická stránka hry je na rok 1988 úžasná. Výskoky, rôzne šmyky alebo skoky si budete užívať a rýchlosť hry, ktorá sa tak autorom páčila neskôr využili aj v stratégii Z. Grafika je tak veľmi jednoduchá a nie je preplácaná (ako v dnešných hrách). Zvuky dotvárajú celkovú hratelnosť o pár stupňov. Hrať túto hru proti silnému súperovi a dať mu gól je naozaj štastný okamih.

Pre správny beh hry si znížte cykly – aspoň na 700. 

 

Zaujímavosti:

  • V roku 1975 zrežíroval Norman Jewison sci-fi film na podobné téma – futuristický šport, ktorý sa volal Rollerball, no rozdiel bol v tom, že v rollerballu sa chodilo na kolieskových korčuliach, ale oblečenie bolo podobné... možno sa Bitmap Brothers nechali inšpirovať...

9/10

Autor: Methat

 

Download

Extra: Obrázok Obrázok Obrázok          

 

Ďalšie názvy:

"KlashBall" => NES názov

Ovládanie

Prvý hráč
[Šípky] - pohyb
[Enter] - akcia


Druhý hráč
[wxad] - pohyb
[Medzera] - akcia

Graphics by:
Mark Coleman

Music & Sound Effects by:
David Whittaker

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.