Pohybové hry, alebo ako sa z deťmi zabaviť

Povieme si niektoré typy a triky na deti alebo ako ich zabaviť, keď ich je viac ako jeden. Rozhodli ste sa ísť na chatu ako partia rodičov s deťmi a tu zrazu sa ocitnete v hlúčiku detí a od všadiaľ počuť „ja sa nudíííím“. A vy nechcete ponúknuť tu najjednoduchšiu alternatívu, ktorou je tablet, ale práve naopak, chcete aby aspoň cez prázdniny zažili deti niečo ozaj zážitkové. Tu je pár typov ako deti zabaviť.

Výborným typom a súčasne aj súťažou je tzv. bodová stena. Je to hra, do ktorej sa môžu zapojiť malý aj veľký. Jediné čo potrebujete, je väčšia stará plachta, do ktorej vystrihnete otvory rôznych tvarov s príslušnými bodmi, plachtu zavesíte a necháte deti hádzať. Aby sme nezabudli, ak otvory oblepíte páskou budú lepšie držať tvar. Podobnou hrou je hádzanie kruhov. Kruhy môžete hádzať na tyčky rôznych veľkostí, ktoré jednoducho zapichnete do zeme, vyhráva ten, kto získa najviac bodov a teda hodí najviac kruhov na tyč. Prírodní pátrači je tiež hra, ktorá môže byť pre deti zaujímavá. Skrýva v sebe aj kus vzdelávania a poznávania. Deti možno rozdeliť do skupín, rozdať obálky s obrázkami, ktoré budú deti v prírode hľadať a prinesú ich na miesto určenia. Nielenže sa deti zabavia a niečo naučia, taktiež sa dostanú do prírody. Prekážkové dráhy sú pre mnohé deti tiež veľmi zaujímavé a zábavne a dajú sa vytvoriť z čohokoľvek a akokoľvek náročné, závisí od fantázie a od veku detí.

Domáci Bowling a prečo nie? Stačí len využiť plastové prázdne fľaše poprípade farby na vyzdobenie a je to. A teda určite nesmieme zabudnúť na správnu loptu a terén. Avšak aj na chate práve v lete sa občas stane, že je občas počasie nevhodné na vonkajšie aktivity. Preto prinášame aj zopár typov na aktivity vo vnútri. Tzv. stoličkový futbal je úžasná hra. Jediné čo potrebujete, je penová loptička a stoličky. Deti sa rozdelia do dvoch tímov, pričom sedia na stoličkách. Príslušníci jedného týmu si navzájom prihrávajú a snažia sa súperom streliť gól, pričom bránkou je samotná stolička súpera. Vhodná a zábavná hra pre deti je papierová vojna. Deti si pripravia muníciu v podobe papierových lôpt a rozdelia sa na dve skupiny. Tie sa predelia čiarou, jedna skupina je na jednej strane so svojou muníciou, druhá skupina na strane druhej. Po určenom štarte deti hádžu papierovú muníciu na stranu súpera a ten sa snaží odvracať útok a hádže rovnako svoju muníciu.

Hra Prasiatka (dá sa hrať aj s balónmi) patrí medzi pohybové obľúbene pohybové aktivity. Deti si vytvoria papierové prasiatko so šnúrkou alebo špagátikom a špagátik si zastrčia zozadu do nohavíc. Úlohou jednotlivých „prasiatok“ je pristúpiť prasiatko a šnúrku súpera vytiahnuť, ale súčasne chrániť vlastné prasa. V prípade ak sa jedná o alternatívu s balónmi je úlohou hrajúcich súperov balón prasknúť. Pri výbere pohybových hier pre deti či už vonku alebo do vnútra sa medze nekladú. Fantázia je tu korením potrebným pre obohatenie detského života. Samozrejme do všetkých hore spomenutých aktivít a hier sa s radosťou môžu zapojiť aj rodičia. Často je o to väčšia zábava.