Zábavné pohybové hry

Ako už názov napovedá, jedná sa o hry, pri ktorých sa musíme hýbať. Pre deti je pohyb nielen zdravý, ale určite aj zábavný. Je pravda, že niekedy sú bežne pohybové a loptové hry pre deti nie tak zaujímavé a zatúžia po niečom novom. My sme sa rozhodli Vám priniesť zopár trikov a tipov, ktoré by mohli Vaše deti zaujať. Celkom obyčajná naháňačka sa môže zmeniť na celkom dobrú zábavu ak sa deti zmenia na vrabce a mačku. Mačkou je jedno vybrané dieťa v prostriedku v priestore, vrabcami sú všetky ostatné deti vo vymedzenom priestore. Mačka sa opýta vrabcov: ,,Vrabce, vrabce, kam letíte?“ Deti, vrabce jej odpovedajú: ,,Na strechu.“ Mačka na to : ,,A čo tam budete robiť?“ Vrabce odpovedajú: ,,Neplechu.“ Mačka sa pýta: ,,A keď príde divá mačka?“ Vrabce odpovedia: ,,Bude dobrá naháňačka.“ Keď mačka vysloví slovo teraz, vrabce bežia zo svojho miesta na iné miesto, ktoré vyznačíte v priestore. Koho mačka chytí, ten sa stáva mačkou. Typy naháňačiek sa dajú obmienať podľa typu detí a podľa fantázie.

Vidličky, lyžičky, nože (alebo tiež Káva, čaj, rum, bum) je hra, ktorú sme sa ako deti veľmi radi hrávali. Jedno z detí je pri stene, otočené smerom k nej a vraví vidličky, lyžičky, nože. Ostatné deti sa od čiary začnú hýbať k nemu, tak aby nevidelo ich pohyb. Koho po otočení k nemu zbadá sa hýbať, ten je označení a musí sa vrátiť späť na začiatok na čiaru a začať odznova. To dieťa, ktoré sa ako prvé dotkne steny, môže počítať Vidličky, lyžičky, nože a to dieťa, čo stálo pri stene sa vráti späť na čiaru. Podobnou hrou, teda minimálne v rozložení detí, je hra Hodinár, hodinár koľko je hodín? Jedno z detí stojí pri stene a ostatné sa ho postupne pýtajú Hodinár, hodinár koľko je hodín? A on každému osobne odpovedá napr. 7 myšacích (len na dĺžku chodidla), 4 kačacie (v podrepe), žabacie (skoky v drepe), čierna perina (kroky naspäť), biela perina (beh k hodinárovi až kým nepovie stop), psie (po štyroch) a mačacie (bokom). Vyhráva ten, ktorý sa dostane k hodinárovi. Aby bola hra objektívna je lepšie ak má hodinár zaviazané oči.

Hra Vlak je pre menšie deti, ale aj tie je nutné zabaviť. Chodíme ako vlak a spievame si: Ide, ide vláčik, ide, ide vlak. A my malé deti, poďme nasadať. Pôjdeme my do Popradu, kúpime si čokoládu, Ide, ide vláčik, ide, ide vlak. Kým vlak dôjde do Popradu, zastane v niekoľkých staniciach. (stanice si samozrejme môžete vymyslieť podľa chuti) Ťapkovce, kde si všetci zaťapkáme. V Pesničkove, kde si všetci zaspievame. Vo Vareškove, kde si vareškami vybubnujeme rytmus známej piesne na bubon. Ako bubón nám môže poslúžiť hrniec alebo stôl. V Skočkove tu je miesto kde si všetci cestujúci zaskáču na jednej nohe, potom na druhej a nakoniec na oboch. Vo Vodovciach si všetci kľaknú a predstierajú, že pijú vodu z dlaní, akoby zo studničky. V Ležanovciach si deti ľahnú a v Spankovciach už idú pekne spať. Hra je výborná pred spánkom. Deťom za iste vytvorí ten správny rituál. A tak teda okrem príjemnej zábavy s deťmi Vám želám aj dobru noc.